Volkswagen LT4x4 - motodata
index witryny
strona główna
wstecz








Samochody dostawcze w zasadzie najlepiej nadają się na pojazdy wyprawowe. Łatwo zbudować z nich kampera, w którym swobodnie można pomieszkiwać w luksusach podczas podróży. Volkswagen ma dwa samochody z napędem na cztery koła w swojej stajni, model LT oraz Transporter.
Spróbuję opisać nieco te dwa pojazdy. Liczę też na Waszą pomoc w znajdywaniu informacji technicznych. Jeśli macie jakieś materiały na temat tych pojazdów, piszcie proszę do mnie, a ja postaram się zamieścić je w tym miejscu aby służyły innym.
rysunek techniczny wersji DoKa LT
rysunek techniczny wersji DoKa LT
rysunki wszystkich wersji LT, modele kastenwagen (blaszaki) są w mniejszej skali
zdjęcie fabrycznej wersji kastenwagen
rysunek techniczny wersji Noriker
zdjęcie wersji Noriker
zdjęcie wersji Noriker z zabudową kempingową
zdjęcie kampera w jedynej słusznej wersji
wersja dopelkabine
stara wersja dopelkabine
wyprawówka na 34-calowych oponach Michelin XZL
wyprawówka
jak by ktoś nie wiedział jaka jest różnica między zwykłym a 4x4
Produkowano 4 podstawowe wersje nadwoziowe modelu LT. Wszystkie miały jednakowy rozstaw osi. Model kastenwagen (blaszak) miał normalny lub podwyższany o 41cm dach i oszklone lub blaszane ściany. Swego czasu produkowano nawet wersję kamper na bazie kastenwagen. Modele skrzyniowe miały podwójną lub pojedynczą kabinę. Podwójna mieściła 6 a pojedyncza 2 lub 3 osoby. Od razu rzuca się w oczy duża szerokość modeli LT. Trudno takim samochodem jeździć po mieście, ale jako kamper w wersji skrzyniowej (2150mm szerokości skrzyni) może z powodzeniem przyjąć zamiast skrzyni normalną przyczepę kempingową z łóżkami prostopadle do osi pojazdu, a w wersji kastenwagen mamy szerokość wnętrza około 1850mm, więc większość osób może spać również prostopadle do osi pojazdu. Wszystkie wersje były ciężarówkami w rozumieniu europejskiego prawa. Modele kastenwagen miały DMC 4000kg, a skrzyniowe 4000-4500kg.
Montowano tylko jeden silnik diesela w tych pojazdach. Był to legendarny, rzędowy sześciocylindrowiec o pojemności 2387ccm. Większości posiadaczy starych LT-ciaków napędzanych na jedną oś, znana jest niezawodność i długowieczność tego silnika. Początkowo montowano tylko wersję wolnossącą o mocy 75PS przy 4500obr./min., stopniu sprężania 23 i momencie obrotowym 139NM przy 3000obr./min. Potem silnik dopracowano, nieco bardziej wysilono i podobne parametry osiągał na niższych prędkościach obrotowych, 75PS przy 4300obr./min. oraz 140NM przy 2250obr./min. Nowsze wersje rozpoznawalne po kwadratowych reflektorach otrzymały dodatkowo silnik diesela z doładowaniem, miął on parametry 102PS przy 4300obr./min. oraz 195NM przy 2500obr./min. W opinii użytkowników nie turbina nie wpłynęła zbytnio na skrócenie żywotności tego silnika, a w znacznym stopniu mocniejszy silnik ułatwił poruszanie się w terenie górskim i trudnym. Standardowo montowano alternator o mocy (prądzie) 45A i akumulatory 88Ah. Prędkość pojazdu w wersji najstarszej wahała się w okolicach 102km/h, w wersji wolnossącej unowocześnionej w okolicach 105km/h, a z turbodoładowaniem 115km/h. Ostatecznie zmiany przełożeń spowodowały wzrost prędkości maksymalnej do 125km/h.
Montowano również jeden silnik benzynowy, sześciocylindrowy o takiej samej pojemności jak diesel. Miał on sprężanie 8.1, moc 90PS przy 4500obr./min. oraz moment 164NM przy 2800obr./min.
Skrzynia biegów zestopniowana była następująco: I bieg 6.17, II bieg 3.23, III bieg 1.84, IV bieg 1.27, V bieg 1.00, oraz wsteczny 5.38. Modele LT posiadały tradycyjny układ przeniesienia napędu, swoisty dla większości samochodów terenowych. Tak więc napęd ze skrzyni był przekazywany do reduktora o przełożeniach 1.00 albo 2.61 i za pośrednictwem wałów z przegubami kardana do sztywnych mostów z przodu i z tyłu. Przełożenie w dyferencjałach 5.38. Dyferencjały posiadały blokady włączane podciśnieniowo. Przedni napęd był dołączany, układ nie posiadał mechanizmu różnicowego między osiami, jak również sprzęgiełek na przedniej osi. Amortyzacja osi odbywała się za pomocą resorów piórowych, potem paraboli. Przednia oś posiadała dodatkowo wahacze wleczone.
Samochód posiadał ramę nośną z podłużnic zespawanych z nadwoziem. Czyli taka wersja pośrednia pomiędzy konstrukcją nadwozia na ramie a konstrukcją samonośną. Wspomaganie hamulców i układu kierowniczego. Standardowo montowano opony 7.50 R16 do wersji skrzyniowej i 7.00 R16 do wersji kastenwagen. Według opisów domorosłych mechaników niemieckich, z powodzeniem można wkładać opony 255/85R16 (33" wysokości) bez podnoszenia zawieszenia. Wersja kastenwagen miała zbiornik paliwa na 60l, a wersja skrzyniowa na 110l. Kąt natarcia w standardowym wydaniu miał 33st. a zejścia w zależności od wersji nie mniej niż 21st. Kąt rampowy 22st. Średnie spalanie paliwa silnika diesela z doładowaniem wynosiło 14.2l/100km, a w teście niemieckiego "Off-roadu" maksymalnie 19.7 i minimalnie 13.2l/100km. Zmierzono głośność we wnętrzu przy prędkości 90km/h 90dB. Przyspieszenie od 0 do 80km/h w 21.2s.
Na razie mam tyle informacji technicznych na temat tych wozów. Z ostatniej chwili (2008): ceny używanych golasów (pojazdów nie przystosowanych, niekamperów) wahają się w okolicach 6000EUR za wersję DoKa z 1994 roku, wersje przygotowane - podróżnicze zaczynają się od 20000EUR a kończą w okolicach 50000EUR za podobne roczniki.

spis zamienników części zapasowych
VW LT4x4 w opini użytkownika
artykuł o VW z Polski Caravaning
FWT Homepage Translator